X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Ücretsiz Ssl Sertifikası Kurulumu Nasıl Yapılır?

AnasayfaYazılarWeb HostingÜcretsiz Ssl Sertifikası Kurulumu N...

Merhaba kıymetli sineer.NET Kullanıcıları ve ziyaretçileri bugün sizlere cpanel üzerinden nasıl ücretsiz bir şekilde web sitelerine ssl sertifikası tanımlayabilirsiniz bunu anlatacağız. Örnek olarak kendi müşterilerimize sunmuş olduğumuz panel üzerinden anlatmak istiyoruz. Öncelikle nedir bu ücretsiz ssl sertifikası onan kısaca bahsedelim.

Ücretsiz olarak tanımlanan ssl sertifikaları Let's Encrypto alt yapısı sayesinde bu hizmeti almanız sağlanmaktadır. Let's Encrypt, Transport Layer Security (TLS) şifrelemesi için ücretsiz X.509 sertifikası dağıtan bir sertifika otoritesidir. Sertifika doğrulama, imzalama, kurulum ve yenileme gibi manuel işlem gerektiren karmaşık süreçlerin ortadan kaldırılıp otomatikleştirilmesi şeklinde tasarlanmıştır. Let's Encrypt projesi 2012'de, iki Mozilla çalışanı olan Josh Aas ve Eric Rescorla, Electronic Frontier Foundation'dan Peter Eckersley ve Michigan Üniversitesi'nden J. Alex Halderman ile birlikte başlatılmıştır. İnternet Güvenliği Araştırma Grubu, Mayıs 2013'te dahil olmuştur. Let's Encrypt projesi 18 Kasım 2014'te kamuya duyrulmuştur.
28 Ocak 2015'te ACME protokolü resmi olarak standartlaştırılması için IETF'ye gönderilmiştir. 9 Nisan 2015'te İnternet Güvenliği Araştırma Grubu ve Linux Foundation işbirlikteliklerini ilan ettiler. 16 Haziran 2015 tarihinde hizmete yönelik son lansman programı açıklandı. Servisin genel kullanılabilirlik tarihi 14 Temmuz 2015 olarak planlanmıştı. 7 Ağustos 2015'te iş takvimi, sistem güvenliği ve istikrarına daha fazla zaman sağlamak için değiştirildi.
14 Eylül 2015'te Let's Encrypt ilk sertifikayı helloworld.letsencrypt.org için vermiştir. Aynı gün İnternet Güvenliği Araştırma Grubu, kök programı başvurusunu Mozilla, Microsoft, Google ve Apple'a göndermiştir.
19 Ekim 2015'te ara sertifikaların IdenTrust tarafından imzalanmaya başlanması, Let's Encrypt tarafından verilen tüm sertifikaların büyük tarayıcılar tarafından güvenilmesini sağlamıştır.
12 Kasım 2015'te Let's Encrypt, genel kullanılabilirlik tarihinin geriye alınabileceğini ve ilk beta sürümünün 3 Aralık 2015'te başlayacacğını duyurmuştur. Beta sürümü 3 Aralık 2015'ten 12 Nisan 2016'ya kadar sürdü. Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/Let's_Encrypt

Evet şimdi ise wikipedia üzerindne aldığımız kısa bilgi sonrasında kurulum kısmına geçelim, aslında şuanda bir alan adınız var ise veya sineer.NET alan adı kayıt yazmanlarımız üzerinden kayıt edecekseniz otomatik olarak bizim sunucu dns adreslerimiz aktif olucaktır ozaman bir işlem yapmanıza gerek kalmaz artık gelişen alt yapı ile alan adınız ve hosting paketiniz aktif olduktan sonra ücretsiz ssl sertifikanız aktif oluyor ve sadece kurmuş olduğunuz web siteniz üzerinden https:// protokülü için gerekli ayarları yapmanız yeterli olacaktır.

Eğerki alan adınız başka bir kayıt firması üzerinde ve sineer.NET sunucuları üzerinden hosting paketi satın alıp ve ücretsiz ssl sertifikası kullanmak istiyorsunuz süreç şu şekilde işlemekte, alan adınızın paneli üzerinden bizim sunucularımıza ait dns adreslerini girdikten sonra güncelleme işleminin tamamlanması 15 dk ile 12 saat arasında olmaktadır ama genelde 15 dakikada tamamlanan bu süreç sonrasında yine hosting paketiniz tanımlandıktan sonra cpanel üzerinden de göreceğiniz gibi ssl sertifikanız alan adınız için aktif edilmiş olacaktır. Ücretsiz ssl sertifikalı web hosting paketiniz ile ziyaretçileriniz kullanıcılarınız daha güvenli bir web sitesi sunmuş olursunuz.

Yinede bu işlemlerde bir aksaklık olması durumunda sineer.NET müşteri panelimiz üzerinden teknik destek talebi oluşturarak destek alabilirsiniz.

 

 


Top